fbpx

Blog

Şirketlerin İşten Çıkarma Oranları Yükselirken, Kendini Geliştir, Aranan Çalışan Ol!

Koronavirüs – Covid19 pandemi sebebiyle şirketlerin çalışanlarını işten çıkarma oranları bir hayli yükseldi. Çin’deki yavaşlamayı ve düşüşe geçen petrol ve emtia fiyatlarını içerisinde barındıran ve büyümeye devam eden küresel ekonomik sıkıntının tam ortasında büyük şirketler Avrupa genelinde toplu işten çıkarmaları ilan etmeye başladı. Yeni düzen ile birlikte artık alanında diploma sahibi olmak yetmiyor, kalifiyeli bir çalışan olmak için kişinin alanıyla alakalı kendisini ne kadar geliştirdiği önem arz ediyor. Şu anda sahip olduklarımızla ilgili doğru yatırımlar yapma zamanı. Kişinin kendine yatırım yapması doğru yatırımların da önünü açması açısından oldukça önemli.

Acımasız bir şekilde ilerleyen rekabetin daha da üst seviyeye tırmanması artık herkesin kaçınılmaz olarak bildiği bilgilere/yetkinliklere sahip olması hiç yeterli değil. Bireyin kendisini bilgi ve becerileri doğrultusunda sürekli olarak güncellemesi, iş dünyasında kalıcı ve aranan bir çalışan olmasını da sağlayan en önemli etken. Aşağıda sizler için dünya ekonomisinde önemli bir yer edinmiş olan şirketlerin pandemi sürecinde ekonomik olarak sıkıntıya girip işten çıkarma duyurularını derledik.

Artık herkesin arasından sıyrılmak için daha da çok kendimize yatırım yapmalıyız. Bunun için de üniversite eğitiminin kişisel gelişim açısından tatmin edici bir eğitim olmadığının hepimiz artık farkındayız. Bulunduğunuz sektördeki ihtiyaç duyulan donanımların kullanımı konusunda en üst düzeye ulaşabilmek için size gerekli eğitimi sağlayacak sertifika programlarını araştırmanızı tavsiye ederiz. Daha ucuz olan ve eğitim almak istediğiniz konuyla ilgili size sınırlı bir eğitim sunacak eğitim kurumları zaman kaybına yol açacaktır. Teorik eğitimlerle ilgili tüm bilgilere internet üzerinden ulaşabilirsiniz ancak iş uygulamaya gelince tıkanacağınızdan, uygulamalı eğitim veren bir kurum tercih etmenizde fayda var. İşte tam bu noktada 13 yıldır alanında kaliteden ödün vermeyen tek kurum olan Üçüncü Binyıl Akademi’yi seçmeniz durumunda kendinize yapacağınız yatırımın en niteliklisi olduğunun garantisini aldığınızı göreceksiniz.

ULUSLARASI FİRMALARIN İŞTEN ÇIKARMA DUYURULARI

ABD çok uluslu şirketi General Electric (GE), geçtiğimiz Çarşamba günü, 1.700’ü Almanya’da, 570’i Britanya’da, 765’i Fransa’da ve 1.300’ü İsviçre’de olmak üzere, önümüzdeki iki ayda Avrupa’da 6.500 kişiyi işten çıkarmayı planladığını duyurdu. GE’nin enerji bölümü başkanının geçtiğimiz Eylül ayındaki açıklamalarına göre, bu, beş yıl içinde 3 milyar dolarlık maliyet tasarrufu çıkarma yönünde bir planın parçası.

Fransız nükleer grubu Areva, sendikalarla bir anlaşmaya varmasının ardından, dünya çapında, Almanya’dakileri, ABD’dekileri ve Fransa’dakileri (2.700 kişi) kapsayan 6.000 kişiyi işten çıkarma planını duyurdu. “Rekabet gücü planı” anlaşması, Areva’ya, 2017 yılına kadar 1 milyar avro tasarruf sağlayacak.

British Airways, borçlarını azaltma yönünde bir plan doğrultusunda 5.800 işi tasfiye ediyor, ayrıca 7.600 kişiyi işten çıkarmayı daha önce ilan etmişti. Bunlar, Heathrow havaalanında 6.600 ve Gatwick’te 3.000 işten çıkarmayla, büyük ölçüde büyük Britanya havaalanlarını vuracak.

Amerikan uçak üreticisi Boeing, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle gönüllü işten çıkarma planını başlatacağını duyurdu. Havacılık ve uzay endüstrisinin Kovid-19 kaynaklı krizden çıkmasının zaman alacağını vurgulayan Calhoun, “Dünya bu pandemiden kurtulduğunda, pazarın büyüklüğü, müşterilerimizin istediği ve ihtiyaç duyduğu ürünlerle hizmetlerin türleri muhtemelen farklı olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere’nin en büyük bankası HSBC, küresel operasyonlarında 35 bin kişinin işten çıkarılması yönündeki planlarının yürürlüğe konduğunu bildirdi. Bankanın çalışanlarına gönderdiği bilgi notunda, şubat ayında açıklanan fakat sonradan koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle askıya alınan 35 bin kişinin işten çıkarılması yönündeki planının yeniden uygulamaya konduğu kaydedildi. HSBC yetkilileri tarafından AA muhabiri ile paylaşılan ve bankanın üst yöneticisi (CEO) Noel Quinn’in imzasını taşıyan bilgi notunda, “Hali hazırda 235 bin kişiyi istihdam ediyoruz. Orta vadede bunun 200 bine inmesini planlıyoruz.” şeklindeki ifadesine yer verildi.

Dünyanın en yaygın kullanılan ev kiralama uygulamalarından olan Airbnb, corona virüsü salgınının olumsuz etkisi nedeniyle küçülmeye gidiyor. Şirket, 7 bin 500 çalışanından 1900’ünü işten çıkarma kararı aldı. Bu rakam, Airbnb’deki toplam iş gücünün yüzde 25’ine denk geliyor. Financial Times’ın haberine göre, 2020’de gelirinin geçen yıla göre yarı yarıya azalmasını öngören şirket ayrıca, yüksek gelir gruplarını çekmek için yapmayı planladığı yatırımları da azaltma kararı aldı.

ucuncubinyil
Koronavirüs – Covid19 pandemi sebebiyle şirketlerin çalışanlarını işten çıkarma oranları bir hayli yükseldi. Çin’deki yavaşlamayı ve düşüşe geçen petrol ve emtia fiyatlarını içerisinde barındıran ve büyümeye devam eden küresel ...
Yorum yok

Yorum Ekleyin

Email adresiniz yayınlanmayacak.

DMCA.com Protection Status