fbpx

Blog

Autocad için Laptop Önerisi

Autocad için laptop önerisi; CAD tasarımları için, masaüstü bilgisayarlar tavsiye edilse de tabii ki de dizüstü bilgisayarlar da tercih edilmektedir. Autocad için laptop önerisi başlıklı yazımızda sizler için Autocad kullanırken en iyi performansı alabileceğiniz şekilde laptop özelliklerini sıralayacağız.

Özellikle öğrenciler ve Autocad’e yeni başlayan kişiler için, CAD yazılımlarında yüksek performans elde etmek için tam donanımlı bir masaüstü bilgisayar yatırımı yapmak çok da avantajlı bir durum olmayacaktır haliyle. Autocad için en iyi laptop; hızlı bir işlemciye, olabiliyorsa büyük bir ekrana ve iyi bir ekran kartına sahip olmalıdır.

İşlemci Hızı

Dizüstü bilgisayarlar “laptoplar” kendi işlemcileri ve bu işlemcinin hızlarını belirtir. İşlemci tipleri marka, model ve çekirdek sayılarına göre sınıflandırılmaktadır. Ek olarak da her çekirdek birbirleriyle cigahertz (GHz) olarak belirli bir hız ile haberleşmektedir. Örnek vermemiz gerekirse, orta sınıf bir dizüstü bilgisayar “laptop” dört çekirdekli bir işlemci ve 1.8 ile 2.6 GHz arası bir haberleşme hızına sahiptir. İşlemci hızı işlemcinin çekirdekler arasındaki bir saniyedeki veri iletim kapasitesine karşılık gelmektedir. Bu yüzden, bu sayı ne kadar büyük olursa o kadar iyi performans olacaktır diyebiliriz.

1.8 GHz’in üzerindeki haberleşme hızı AutoCAD’de tasarım yapmak için yeterlidir. Ayrıca günümüzde artık tüm dizüstü bilgisayarlar “laptops” minimum çift çekirdekli hatta birçoğu dört çekirdeklidir. Bu da her bir çekirdek farklı farklı görevleri gerçekleştirme kapasitesine sahiptir demektir. Yani Autocad için, iki çekirdekli bir dizüstü bilgisayar “laptop” yeterlidir.

Hafıza

Hafıza, diğer adıyla RAM, CAD programları için oldukça önemlidir. RA, dahili hard disk gibi diğer depolama araçlarından çok daha hızlı yazma ve okuma kapasitesi vardır. Altını çizmeliyiz ki; AutoCAD ile tasarım yaparken sürekli RAM’dan yükleme yapma ve RAM’e kaydetme ihtiyacı yoktur. RAM, sadece bilgisayarın işlemcisini hızlandırmak için, yazılım yani AUTOCAD tarafından kullanılan geçici bir konumdur. Bu yüzden de RAM’i yüksek bir laptop teknik olarak düşündüğümüzde AutoCAD’i daha performanslı çalıştıracaktır. Standart 4 GB RAM yeterlidir. İleride istenilen bir zaman diliminde ekstra RAM ilave edebilirsiniz.

Geniş Ekran

Ekranın yani monitörün boyutu çok önemlidir. Autocad için kullanacağınız masaüstü bilgisayarınızın monitörünün 17 inç olması gerektiğini belirtmek isteriz. 17 inç laptop için çok büyük olabilir. Standart 13 inç de küçük kalacaktır. Bu yüzden 15 inçlik bir ekrana sahip laptop Autocad için yeterlidir.

Ekran Kartı – Grafik Kartı

3 boyutlu 3B “3D” tasarımlarınızı “rendering” için, kaliteli bir grafik kartının kullanacağınız laptopa  takılmış olması gerekir. Ayrıca, bu kartlar oldukça pahalı olup; sadece CAD işleri için faydalı olacak ve örneğin internette surf, email gibi diğer gündelik rutin işleriniz için, hiçbir fayda sağlamayacaktır. İşte burada bir karar verme durumundasınız. Ya yüksek fiyatlı kaliteli bir grafik karta sahip dizüstü bilgisayar “laptop” satın alacak ve CAD işlerinizi sorunsuz halledeceksiniz; ama bu kaliteli bir grafik kartı diğer rutin işleriniz için hiç de gerekli olmayacak (tabii ki bunun da maliyeti oldukça yüksek olacaktır.); ya da ortalama kalitede bir grafik karta sahip bir dizüstü bilgisayar “laptop” satın alacak ve CAD işlerinizde sıvama “rendering” yaparken biraz hız sorunları yaşamayı kabul edeceksiniz. Grafik (Ekran) kartları sıralamasında, AMD Fire Pro modeli ile rakiplerinden önde gitmektedir.

ucuncubinyil
Autocad için laptop önerisi; CAD tasarımları için, masaüstü bilgisayarlar tavsiye edilse de tabii ki de dizüstü bilgisayarlar da tercih edilmektedir. Autocad için laptop önerisi başlıklı yazımızda sizler için Autocad ...
Yorum yok

Yorum Ekleyin

Email adresiniz yayınlanmayacak.

DMCA.com Protection Status